Индия побеждава Южна Африка в най-краткия завършен тестов мач за всички времена с историческа победа
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-04 | 16:20:19

За непосветените идеята да се играе тестов мач по крикет в продължение на пет дни и че резултатът може да завърши като равен понякога може да бъде трудна за разбиране.

В четвъртък Индия ускори този формат на крикет – а след това и някои – като победи Южна Африка със седем уикета в най-краткия завършен тестов мач досега, изискващ по-малко от два дни, за да си осигури победа.

Мачът се превърна в най-кратката решена игра по отношение на оувъри в историята на тестовия крикет.

Само 107 оувъра бяха отбелязани през четирите ининга в мача, проведен на Newlands Cricket Ground в Кейптаун, Южна Африка.

В един забележителен първи ден на действие в сряда паднаха 23 уикета, тъй като Южна Африка беше изхвърлена само за 55 ръна, преди да свали Индия за 153. Индия загуби последните си шест уикета без рънове в забележителен колапс.

След това Южна Африка се върна към гънката, за да започне втория си ининг и завърши първия ден с 62-3.

Ден втори в четвъртък видяхме повече от същото, въпреки храбрите усилия на Ейдън Маркрам от Proteas да спре потока от падащи уикети. Маркрам отбеляза забележителните 106 от само 103 топки, като следващият най-висок резултат на отбора беше само 12 ръна.

Южна Африка в крайна сметка падна за 176, оставяйки Индия със скромна цел от 79 ръна за спечелване на мача. Страната на турнето преследва целта си само с 12 оувъра, завършвайки с 80-3, за да изравни серията 1-1.

Тестовият мач вече измести мача от 1932 г. между Австралия и Южна Африка като най-краткия тест на всички времена, според статистика на ESPNCricinfo.

Източник: cnn.com